63. Pulski filmski festival: Najbolje od hrvatskog filma!
Piše: redakcija On 27 Svi, 2016 At 01:11 PM | Categorized As Događanja, Televizija, Zanimljivosti | With 0 Comments

Zagreb…

Usvojen hrvatski i međunarodni program – 63. Pulski filmsi festival

Medijski pokrovitelj Scena.hr

Pulski filmski festival- Najaviti 63. Pulski filmski festival vrlo je lako: publiku i stručnu javnost očekuje najbolje od hrvatskog filma – najbolji recentni dugometražni filmovi, najbolji novi kratkometražni igrani, ali i najbolji hrvatski cjelovečernji filmovi snimljeni u posljednjih 25 godina. Superlativi se međutim neće iscrpiti na hrvatskim filmovima jer i naši međunarodni programi sadrže sjajne naslove. Umjetnički ih je savjet probrao na najvažnijim svjetskim festivalima, a pronašli smo i nekoliko manje razvikanih a opet odličnih ostvarenja – rekao je predsjednik Umjetničkog savjeta Hrvoje Pukšec.
U Ministarstvu kulture Republike Hrvatske, pod predsjedanjem zamjenice ministra dr. sc. Ane Lederer, održana je sjednica Vijeća Pulskog filmskog festivala na kojoj je usvojen hrvatski i međunarodni filmski program 63. Pule. Na natječaj raspisan od 10. do 31. ožujka 2016. godine prijavljeno je rekordnih 105 filmova od kojih: 31 dugometražni film (19 filmova hrvatske i 12 filmova manjinske produkcije) i 52 kratkometražna filma (47 filmova hrvatske, 5 filmova manjinske produkcije) za Hrvatski program, te 22 studentska filma.
Umjetnički savjet u sastavu Hrvoje Pukšec, predsjednik, te članovi Mike Downey i Tanja Miličić, u selekcijskom procesu odabrao je 16 dugometražnih (7 u natjecateljskom dijelu, 3 izvan konkurencije, 6 manjinske koprodukcije) i 18 kratkometražnih (17 većinskih i 1 manjinska koprodukcija) igranih filmova koji će činiti Hrvatski program. Odabrano je i 16 dugometražnih međunarodnih filmova (11 natjecateljskih i 5 izvan konkurencije).
Pored aktualnih hrvatskih i međunarodnih filmskih naslova na ovogodišnjem Pulskom filmskom festivalu moći će se pogledati i najbolji filmovi iz recentne hrvatske povijesti, naime članovi filmskih strukovnih udruga (Društvo hrvatskih filmskih redatelja, Hrvatska udruga filmskih snimatelja, Hrvatska udruga producenata, Hrvatsko društvo filmskih djelatnika i Hrvatsko društvo filmskih kritičara) birali su pet najboljih filmova u posljednjih 25 godina neovisnosti. Tražilo se pet važnih komada, a pronašlo sedam veličanstvenih (zbog jednakog broja bodova).

HRVATSKI PROGRAM – DUGOMETRAŽNI FILMOVI:
odabrani naslovi programa Hrvatski film i Manjinska koprodukcija:

Generacija ’68, Nenad Puhovski
Ministarstvo ljubavi, Pavo Marinković
Narodni heroj Ljiljan Vidić, Ivan – Goran Vitez
S one strane, Zrinko Ogresta
Sve najbolje, Snježana Tribuson
Pomutnje, Lana Kosovac
Trampolin, Katarina Zrinka Matijević

izvan konkurencije:
Modri kavez, Bruna Bajić
Život je truba, Antonio Nuić
Oslobođenje Skoplja, Rade i Danilo Šerbedžija

manjinske koprodukcije:
Dobra žena, Mirjana Karanović
Puni udar, David Verbeek
Houston, imamo problem!, Žiga Virc
Lazar, Svetozar Ristovski
Trema, Yorgos Zois
Vrapci, Rúnar Rúnarsson

HRVATSKI PROGRAM – KRATKOMETRAŽNI IGRANI FILMOVI
odabrani kratkometražni filmovi programa Kratka Pula:

Belladonna, Dubravka Turić
Cvijeće, Judita Gamulin
Djevojke, Luka Galešić
Fantastična, Ivan Sikavica
Govorna pošta, Leo Vitasović
Hana, Hano, Hanice, Marko Bičanić i Karlo Vorih
Igra malog tigra, Jasna Nanut
Nas dva, Andrija Mardešić
Nedjelja, Goran Dević
Negdje, Katarina Radetić
Piknik, Jure Pavlović
Po čovika, Kristina Kumrić
Priče iz bijele sobe, Silva Ćapin
Ritki zrak, Šimun Šitum
Šetač, Filip Mojzeš
Vanjski igrač, Luka Čurčić
Zvjerka, Daina Oniunas Pusić

manjinska koprodukcija:
Mjesta u blizini, Matej Ugrin

MEĐUNARODNI PROGRAM
odabrani dugometražni filmovi natjecateljskog dijela Međunarodnog programa:

Aloys, Tobias Nölle, Švicarska (Berlinale Panorama – nagrada FIPRESCI)
Between Sea and Land, Carlos del Castillo, Kolumbija (Sundance Film Festival – nagrada publike, posebna nagrada žirija)
Chevalier, Athina Rachel Tsangari, Grčka (London, Cartagena, Solun – najbolji film)
Evolution, Lucile Hadzihalilovic, Francuska (San Sebastián – najbolja kamera, posebna nagrada žirija)
Illegitimate, Adrian Sitaru, Rumunjska (Berlinale – nagrada C.I.C.A.E.)
Kaili Blues, Gan Bi, Kina (Locarno – najbolji nadolazeći redatelj, najbolji debitant – posebno priznanje)
Mammal, Rebecca Daly, Irska (Sundance Film Festival)
Mountain, Yaëlle Kayam, Izrael (Venecija, San Francisco, Göteborg)
The Dreamed Ones, Ruth Beckermann, Austrija (Austria Diagonale – najbolji film)
The Yard, Måns Månsson, Švedska (Göteborg – nagrada Lorens)
Things to Come, Mia Hansen-Love, Francuska (Berlinale – Srebrni medvjed, najbolja režija)

IZVAN KONKURENCIJE:
Chronic, Michel Franco, Meksiko (Cannes Film Festival – Best Screenplay)
Planet Single, Mitja Okorn, Poljska
Independence Day: Resurgence, Roland Emmerich, SAD
Ice Age: Collision Course, Mike Thurmeier i Galen T. Chu, SAD
Ghostbusters, Paul Feig, SAD

Međunarodni program sastoji se od natjecateljskog i nenatjecateljskog dijela, programa za mlade Dizalica i programa za djecu Pulica

DIZALICA
In Your Dreams!, Petr Oukropec, Češka (Berlinale)
Girl Asleep, Rosemary Myers, Australija (Berlinale, Buenos Aires, Seattle)
Landfill Harmonic, Brad Allgood i Graham Townsley, Paragvaj (Solun, SXSW,… – desetak nagrada publike)
Family Film, Olmo Omerzu, Češka (LIFF – nagrada FIPRESCI, Plzen – najbolji film)
Girls Lost, Aleksandra – Therese Keining, Finska (Antalija – najbolji scenarij)

PULICA
Ballet Boys, Kenneth Elvebakk, Norveška (Sao Paolo, Montreal, Chicago)
De Boskampi’s, Arne Toonen, Nizozemska (Seul, Hamburg, Cinekid – najbolji film)
Lilly and the Magic Pearl, Anri Koulev, Bugarska
The Little Mountain Boy, Xavier Koller, Švicarska (Švicarska filmska nagrada – najbolja kamera)
The Prophet, Roger Allers, SAD (Toronto, Jeruzalem; nominacije za nagrade Annie i Satellite)
When Marnie Was There, Hiromasa Yonebayashi, Japan (nominacije za nagrade Oscar i Annie)

KINOTEKA
Što je Iva snimila 21. listopada 2003.?, Tomislav Radić (Velika zlatna arena i 3 Zlatne arene)
Nebo sateliti, Lukas Nola (4 Zlatne arene)
Crnci, Goran Dević i Zvonimir Jurić (3 Zlatne arene)
Fine mrtve djevojke, Dalibor Matanić (Velika zlatna arena i 5 Zlatnih arena)
Kosac, Zvonimir Jurić (3 Zlatne arene)
Metastaze, Branko Schmidt (Velika zlatna arena i 2 Zlatne arene)
Zvizdan, Dalibor Matanić (Velika zlatna arena i 5 Zlatnih arena)

Informacije o svim festivalskim programima i filmovima možete pronaći na www.pulafilmfestival.hr

Foto: Press

comment closed

>