fbpx

Šime Fantela: Motiviran sam napraviti nešto što je malo kome u jedrenju uspjelo

Danska…

Svjetsko prvenstvo, Aarhus – Danska, 02. – 12.08. ’18. – kvalifikacije za OI Tokio 2020

Šime FantelaPrije dvije godine Šime Fantela došao je na poprište Olimpijskih igara u Rio de Janeiru kao svjetski prvak u klasi 470, i zajedno sa svojim tadašnjim partnerom Igorom Marenićem, bio je favorit za odličje. Zlato je bilo cilj, i taj povijesni uspjeh je ostvaren. Nakon 15 godina u istoj disciplini, nakon što su osvojili apsolutno sve što su mogli, nakon Rija otvorilo se pitanje što dalje. S 30 godina života, u punoj jedriličarskoj snazi, Šime i Igor odlučili su se za nove izazove. Posada se razišla, Šime je krenuo u novi projekt, klasa 49er, s bratom Mihovilom. Nakon nešto više od godinu dana u klasi zadovoljni su, ali treba još puno učiti.
– Zadovoljan sam napretkom, na svjetskoj ljestvici smo ušli među prvih 20, ne mogu reći da sam išta očekivao jer sam ušao u to sa ajmo probati. Imali smo odlične regate i one malo lošije, ali pokazali smo tijekom cijele sezone da imamo odlične ulaze i po laganom i po srednjem i po jakom vjetru, nedostaje konstanta. Možemo se boriti s najboljima, samo moramo to povećati na konstantnije bolje jedrenje. To dođe s vremenom. Jako sam motiviran napraviti nešto što je malo kome u jedrenju uspjelo, a to je napraviti isti uspjeh u dvije različite discipline – rekao je Šime Fantela.
Bez obzira što je riječ o istom sportu, u jedrenju su razlike među pojedinim olimpijskim disciplinama dosta velike.
– Najveća razlika je rukovanje brodom, upravljanje u svim manevrima, to je nešto na čemu treba najviše raditi, jer vidim da su tu najveće razlike. Brod je jako brz, svaka greškica se osjeti. Uživam jedreći i svaki trening mi je gušt. Izbor promjene klase stvarno je bio dobar, motiviran sam. Osjećamo obojica da nam nedostaje regatnog iskustva i zato tučemo sve regate koje smo mogli, tako će biti najvjerojatnije sve do Tokija. Svaka klasa ima neke male posebnosti koje jedino možeš naučiti u samoj regati, ne možeš na treningu – dodao je Šime Fantela.
Jedna je okolnost Šimi bila veliko olakšanje, a to je da konačno nakon 15 godina više ne mora biti na konstantnoj dijeti, sa svojih 183 cm visine morao se držati na oko 65 kilograma, sad više ne mora paziti na svaki gram.
– Puno radim na fizičkoj pripremi, u 470 sam morao samo biti lagan, ovdje je to potpuno drugačije, sretan sam što napokon ne moram misliti na to, od Rija imam deset kilograma više i dobro mi je! – smije se Šime.
Svakoj posadi treba da se uigra, dvočlane posade su zahtjevne, za Šimu i Mihu to je poseban izazov, bez obzira što su braća.
– Drugačije je jedriti s bratom nego s Igorom, to sam i očekivao, svaki partner na brodu je drugačiji, treba proći vrijeme da počneš se kužiti bez priče, da počneš razmišljati isto u isto vrijeme i tek onda će to biti vrhunsko. Mi smo počeli, dobro se slažemo, ali treba još vremena da on shvati kako ja razmišljam i obrnuto. Na dobrom smo putu – kazao je Šime Fantela.
Svjetsko prvenstvo u Aarhusu nosi prve norme za Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine. U klasi 49er dijeli se osam mjesta, što je vrlo mala norma, i znači da bi trebalo jedriti među deset najboljih na svijetu. Jesu li Šime i Miho već spremni za to?
– Realno nam nije još mjesto u prvih 8 ili 10, međutim ako nam se otvori, svakako ćemo to iskoristiti. Aarhus je jako teško polje, ako zadržimo smirenost, ako budemo imali konstantu i bez diskvalifikacija, mislim da imamo šansu ući u zlatnu skupinu i borbu za plov za odličja. Ali s obzirom da jedrimo u 49eru tek godinu dana realnije je da normu osvojimo na Svjetskom prvenstvu 2019., u prosincu u Novom Zelandu. Imat ćemo još godinu i pol dana u novoj klasi, i to je naša prilika, ali definitivno se ne predajemo. I u Danskoj ćemo iskoristiti sve što nam se pruži – zaključio je Šime.
Regata u Aarhusu jedri se prema olimpijskom formatu, što znači da sve discipline ne startaju istovremeno. Prvi dan jedrenja za 49er je 4. kolovoza.

Foto: Press – Hrvatski jedriličarski savez