Profokus…
Kako biste pripremili blistav i sjajan ten i osvježili kožu tijela sami pripremite prirodne preparate i uživajte njegujući svoju kožu. Kod priprema spa centra u vašoj kupaoni pustite si mašti na volju: isprobajte sve oblike preparata koje vam prirodna kozmetika može ponuditi: maske za lice i tijelo, pilinge za čišćenje lica i samomasažu tijela, namažite se ljekovitim blatom i prepustiti se mirisnom djelovanju prirodnih sapuna i soli za kupanje i uljnih mješavina za kupke. Ljepotu prirodne kozmetike čini mogućnost izbora pripravaka prema vašim željama i potrebama kao i prema vašem tipu kože. Savjete ‘Njega za blistav blagdanski izgled’ podijelio je s nama dr.Valter Ajman mentor u klasi Fitoaromaterapeuta u Učilištu Profokus.
Maska za lice
Maske se sastoje od prirodnih glina, glicerola, biljnih i eteričnih ulja. Gline donose koži potrebne minerale, glicerol hidratizira kožu, biljna ulja hrane dok eterična ulja djeluju specifično npr. reguliraju mašćenje, djeluju protuupalno itd.
Maska se nanosi na suhu kožu prethodno očišćenu pilingom, zatim ispranu tonikom kako bi se uklonila masnoća. Ostavljaju se do pola sata te se nakon toga ispiru u vodi (najbolje pod tušem). Primjenjuje ih se jednom tjedno. Nakon maske na lice se nanosi hranjiva krema.
Piling lica i tijela
Uklanjanje odumrlih stanica, naslaga masnoće i nečistoća sa kože najbolje se provodi prirodnim pilingom. Ova vrsta pilinga nije agresivna prema koži, već blago mehanički čisti. Piling je najbolje prirediti u obliku piling kreme koju nanesemo na prste ruku i lagano kružnim pokretima masiramo cijelo lice. Posebnu pažnju treba posvetiti masnim zonama: čelo, područje oko nosa i brada. Najkvalitetniji pilinzi za lice su mikronizirane čestice koštica marelice, masline i bambusa, litotamnijskih algi, ulva alge, ploda divlje ruže i sl. Krupnije izrađeni pilinzi su za tijelo, dok su sitno mikronizirane čestice namijenjene koži lica. Osim osnovne tvari koja djeluje mehanički, u piling se dodaju i biljna ulja za prehranu kože i regulaciju mašćenja, ovisno o tipu kože i problemima koje imate.
Piling se može pripremiti i u „kućnoj radinosti“ od materijala dostupnih u svakom kućanstvu. Tu ubrajamo sitnu morsku sol, cvjetove kamilice, fini kukuruzni griz, zrnca maka i drugo. Kristali fine soli su oštrijih rubova pa ih treba primjenjivati kod manje osjetljive kože i za tijelo. Izdvojimo količinu koja nam treba za piling i u nju dodajemo biljno ulje po vašem izbodu (bademovo, makadamija, kantarion, maslinovo) dok smjesa ne postane kompaktna da je možemo uzeti na prste i njome trljati po koži. Prethodno dodamo i nekoliko kapi eteričnih ulja sa blagotvornim djelovanjem na kožu: ružmarin verbenon, palmarosa, sjeme mrkve, smilje.
Piling nanosite u kadi lagano kružnim pokretima tako da prijeđete cjelokupnu površinu kože lica. Isperite vodom te nakon toga krenite sa krupnijim pilingom i kružnim pokretima prijeđite kožu cijelog tijela.
Blato (maska) za njegu kože tijela
Blato (maska) za tijelo nanosi se na kožu prethodno očišćenu pilingom. Osnova za izradu blata za tijelo je glina, a izbor gline ovisi o potrebama kože. Gline sadrže neophodne minerale koji hrane kožu. Blato za tijelo se priprema na slijedeći način: u posudu stavite 6 žlica gline, 1 dl gela aloe vere, žlicu biljnog ulja i eterična ulja prema tipu kože. Lagano miješajte uz dodavanje vode da dobijete kremastu smjesu koja se lagano može nanijeti na kožu. Smjesu blata nanesite na željene dijelove tijela. Blato pustite na koži da se osuši tijekom pola sata do 40 min i nakon toga isperite vodom.
Novi savjeti u drugom dijelu…….
Foto: Profokus